Nasza genealogia

rodzin Grzybowskich, Czerkawskich i spokrewnionych

Przypisy


Wyniki 1 do 6 od 6

     

 #   Przypisy   Dotyczy 
1 Jan Czerkawski urodził się w Wójcinie gmina Czastary powiat wieluński woj łódzkie w 1802 r. Do Stobnicy przywędrował około 1845 roku. Pierwsza żona Anna zmarła w 1849 roku w miejscowości Stoki. Nie ma wzmianki o dzieciach z pierwszego małżeństwa. Znalazłem w zapisach metrykalnych kościoła sulejowskiego, że jakaś Czerkawska ze Stobnicy wyszła za mąż za Witczaka ze Strzelec, miejscowości leżącej w pobliżu Sulejowa. Prawdopodobnie to była córka Jana. Moja mama wspominała, że Witczaki ze Strzelec są z nami spokrewnieni.  Czerkawski, Jan (I599)
 
2 Józef Grzybowski brat mojego ojca, młodszy od niego o 10 lat. Żołnierz września i partyzant w oddziale NSZ pow. piotrkowskiego. We wrześniu 1939 roku walczył w armii generał Roomla. Dostał się do niewoli. Uciekł z transportu i wróciwszy do Warszawy zgłosił się do jej obrony na ochotnika Podczas bitwy jego oddział został otoczony i znów dostał się do niewoli. Przebywał jako robotnik w gospodarstwie jakiegoś bauera. Wykorzystywany do różnych nie zawsze zdrowych prac zachorował na pylicę płuc. Lekarz niemiecki wydał diagnozę z zaleceniem powrotu do domu.Wrócił z Niemiec do rodziny w 1942 roku. Zmarł w 1976 roku w swoim domu w Stobnicy. Pozostawił żonę Kazimierę z Czerkawskich i dwójkę dzieci Edwarda i Janinę.Nikt nigdy po wojnie nie docenił jego poświęcenia. Odwrotnie był szykanowany jako "kułak". W 1956 roku uczestniczył w charakterze świadka w procesie niejakiego Danielaka[imienia nie zam] żołnierza oddziału NSZ w okolicach Łęczna i Piotrkowa Trybunalskiego. Grzybowski, Józef (I125)
 
3 Nie znalazłem metryki urodzin Mikołaja. Może w czasie jego urodzin Józef i Antonina mieszkali w innej parafii. Grzybowski, Mikołaj (I232)
 
4 Ostatnio dowiedziałem się, że w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku do Czerkawskich trafiła paczka zawierająca dokumenty i rzeczy osobiste Stanisława Czerkawskiego. Niestety dokumenty te i rzeczy zostały przekazane innej rodzinie Czerkawskich dalekich krewnych i nie dotarły do rodziny Stanisława. Dopiero po latach okazało się, że były to rzeczy Stanisława i jego dokumenty a on sam zmarł prawdopodobnie w Rosji w dalekiej Syberii. Rzeczy i dokumenty uległy całkowitemu zniszczeniu, bo odbiorcy paczki nie wiedzieli co z tym pakunkiem zrobić. Czerkawski, Stanislaw (I615)
 
5 W wieku 21 lat pojechał podwodą z wojskiem rosyjskim i nie wrócił. Prawdopodobnie zginął. Z opowieści mojej mamy a siostry Stanisława, wynikało, że był bardzo mądrym i dobrym człowiekiem.  Czerkawski, Stanislaw (I615)
 
6 Walenty był szewcem. według księdza i zapisu w akcie zgonu przeżył 91 lat a więc urodził się w roku 1717. Wydaje mi się to mało prawdopodobne.
 
Dziewierski, Walenty (I12)
 


Wiadomość dla webmasterów

Jeżeli masz jakieś uwagi, pytanie odnośnie strony lub zawartych na niej materiałów skontaktuj się z osobą zarządzającą stroną.